IBA Member Awards

Your nominations for the Illinois Beef Association member awards are critical to recognize those individuals who "give their all" to make our industry the best it can be. Nominations can be made for your operation or on behalf of another producer.The winners will be recognized at the IBA Summer Conference in June. We are very proud of the contributions made by the producers in our industry. This is an opportunity to recognize them both personally and professionally. Only current IBA members are eligible to win; nominations will be reviewed by the IBA Awards Committee.*

All award nominations are due by March 1, 2019.

*Producers that have won any of the following awards in the last 10 years are not eligible

Farm Family of the Year

To recognize a beef producer family in Illinois who has done an outstanding job in the production and promotion of beef and exemplified leadership skills on the county and state level. Farm Family of the Year will be awarded at IBA Summer Conference and presented at the Illinois State Fair.

Nomination form

Seedstock Breeder of the Year

To recognize a beef producer in Illinois who exemplifies integrity, leadership and success in the production and promotion of the purebred cattle industry.

Nomination form

Commercial Producer of the Year

To recognize a beef producer in Illinois who exemplifies integrity, leadership and success in the production and promotion of the commercial cattle industry.

Nomination form

Environmental Steward of the Year

To recognize a beef producer in Illinois whose natural resource stewardship practices protect the environment and contribute to productivity and profitability.

Nomination form

Outstanding Junior of the Year

To recognize a member of the Illinois Junior Beef Association who exemplifies integrity, leadership and commitment to being active in Illinois' beef cattle industry.

Nomination form


2018 Award Winners

Congratulations to all of this year's winners!

2018 Farm Family of the Year

Pfundstein farms


2018 Seedstock Breeder of the Year

Curtin land & cattle


2018 Commercial Producer of the Year

ODK FARMS


2018 Environmental Steward of the Year

Lamoreux farms


Topic 2018 Outstanding Junior of the Year

Katie miller


Past Award Winners

View an archive of our past past award winners

2018 | Pfundstein Family  | Sterling

2017 | Adams Farms | Sandwich

2016 | Kendall Tarr Family | Newton

2015 | Prescott Family | Sherman

2014 | Curt Rincker Family | Shelbyville

2013 | Mike McClelland Family | Bowen

2012 | Larson/ Martz Family | Maple Park

2011 | Kocher Family | Henry

2010 | Roger Nordman Family | Oregon

2009 | J. Willrett Family | Malta

2008 | Pfundstein Family | Sterling

2007 | Bliler Family | Mechanicsburg

2006 | Vern & Jean Schiller Family | McHenry

2018 | Curtin Land & Cattle | Blue Mound

2017 | Tree Lane Farms | El Paso

2016 | Diamond A Farms | Altamont

2015 | Dameron Angus | Lexington

2014 | Prairie View Farms/Alan Miller | Gridley

2013 | Lowderman Cattle Company | Macomb

2012 | Wildberry Farms | Hanover

2011 | Murphy's Angus | Illiopolis

2010 | Perks Ranch | Rockford

2009 | Panther Creek Ranch | Bowen

2008 | Rincker Simmentals | Shelbyville

2007 | Musgrave Angus | Griggsville

2006 | Andras Stock Farm | Manchester

2005 | Tomlinson Farms | West Frankfort

2004 | Sauk Valley Angus | Rock Falls

2003 | Sunnyhill Angus Farm | Fairview

2002 | J. Ben Curtin | Taylorville

2001 | Max West | Omaha

2000 | Ellis Farms | Chrisman

1999 | Brecher Angus Farm | Groveland

1998 | John & Fred Curtain | Blue Mound

1997 | Kramer Farms | Farina

1996 | DeKap Angus | Lanark

1995 | Jim & JoAnn Enos | Stockton

1994 | Gerald & Lois Neher | Anna

1993 | Bill Eiten | Huntsville

1992 | Bud Hobbs | Good Hope

1991 | Norman Bruce & Les Mathers | Mason City

1990 | Lester & Tom Saxe | Thompsonviile

1989 | Bill & Steve Florshuetz | Sublette

1988 | Rincker Brothers | Strasburg

1987 | Jim Hall | Eddyville

1986 | Jay Book | Sterling

1985 | Ivan & Frank Rincker | Strasburg

1984 | Clifford & Bruce Betzold | Nokomis

1983 | Fred Killam | Jacksonville

1982 | Lawrence Meyer | Topeka

1981 | Stanley Nesemeier | Lanark

1980 | W.B. Williams | Plymouth

1979 | Herman Schaefer | Morris

1978 | Rock River Farms | Byron

1977 | Gibb Angus Farms | Piper City

1976 | Loren Schlipf | El Paso

2018 | ODK Wagenknecht Farms | Milledgeville

2017 | Kassing Farms | Mount Sterling

2016 | Bob Fidler Family | Fairview

2015 | Head Cattle/Dipper Farms | Blue Mound

2014 | Black Gold Ranch/Steve Foglesong | Astoria

2013 | Bill Bass | Cobden

2012 | Quarter B Farms | Pleasant Plains

2011 | Hadden Farms | Jacksonville

2010 | Slykhuis Farms | Raleigh

2009 | Gehrke Farms | Delavan

2008 | Stan & Lisa Buzzard | Beecher City

2007 | Freedom Hills Ranch | Mt. Carroll

2006 | Trevor & Jane Toland | Macomb

2005 | Larry & Barry Dowell | Stronghurst

2004 | Ken & Sara Nimrick | Stronghurst

2003 | David & Steven Krupps | Mt. Sterling

2002 | Cliff Schuette | Breese

2001 | Mark Kern | Mt. Vernon

2000 | Indian Knoll Cattle Company | Taylorville

1999 | Mike & Tom Endress | Tremont

1998 | Unsicker Farms | Peoria

1997 | Bill Boston | Roodhouse

1996 | Mike Kitley | Flora

1995 | Bill Hesler | Salem

1994 | David C. Howard | Hanover

1993 | Charles Postel | Rockbridge

1992 | Midland Coal Company | Farmington

1991 | Art Farley |Mahomet

1990 | Carl Hartweg | Carthage

1989 | Walt JoAn Mary & Mark Bollman | Ava

1988 | Ray Peugh | Sterling

1987 | Ed Whitaker | Forest City

1986 | Mike & Dave McGee | Catlin

1985 | Olin & Larry Kennedy | Forest City

1984 | Ransom Tompkins | Fairview

1983 | Delmar & Joyce Nelson | Elizabethtown

1982 | Jim Neumann | Milan

1981 | Harry & Rick Kline | LeRoy

1980 | William Romersberger | Eureka

1979 | G. W. Campbell | Villa Grove

1978 | Rober & Lloyd Simon | Princeton

1977 | Doug Vandermyde | Morrison

1976 | John Jameson | Canton

2018 | Lamoreux Farms | Lanark

2017 | Isermann Farms | Streator

2014 | Trevor Toland | Macomb

2013 | Ted Krauskopf | Highland

2012 | Larson Farms Partnership | Maple Park

2011 | Pfundstein Farms | Sterling

2010 | Funk Farms Trust | Shirley

2009 | Irl Rincker Farmily | Shelbyville

2008 | Ron & Jeanne Helm | Oreana

2007 | Zane & Connie Schneider | Trenton

2006 | Jim & Mary Burrus | Jacksonville

2005 | Terry & Michele Rush | Pittsfield

2004 | Bill Rudow Family | Pana

2003 | Cliff Schuette Family | Breeze

2002 | Tom & Mike Endress | Tremont

2001 | Riddell Polled Herefords | Sparland

2000 | Clarence & David Allbritten | Belknap

1999 | Otis & Otto Rincker | Strasburg

1998 | Jim Doane | Barry

1997 | Alan Adams | Sandwich

1996 | Dean Larson | Prophetstown